Hodowla koni

Konie w naszej Spółce to ogiery, które znajdują się w Stadzie Ogierów w Gnieźnie

Wyszczególnienie20122013
Ogiery stanowiące2424
Ogiery nie stanowiące94
Konie niehodowlane (wybrakowane, użytkowe itp.)55
Razem3833


W roku 2013 spółka zakupiła ogiera Czardasza rasy SP, kasztan ur. 2008. Ogier Czardasz ukończył Zakład Treningowy w Bogusławicach zajmując drugie miejsce. Był najlepszym ogierem hodowli polskiej. Otrzymał 83 pkt. z bardzo wysokim indeksem skokowym – 132. Ogier w nowoczesnym typie konia wierzchowego, o dużych zdolnościach do sportu i doskonałym europejskim rodowodzie ( Chellano Z – Jar Club xx – Kolibri).
Ogier ten będzie wykorzystywany rozpłodowo na naszym terenie jak również m.in. w SK Pępowo. Spółka będzie wystawiła ogiera w zawodach ogólnokrajowych kl. N, docelowo do startów w Mistrzostwach Polski Młodych Koni 6 latków.

Natomiast trzy ogiery, oprócz użytkowania rozpłodowego, sprawdzane były w sporcie w konkurencji skoków przez przeszkody:

  • Czardasz – kl. L i P
  • V-ce Vandamme – kl. P i N
  • Czumen K – kl. N i C

Wyżej wymienione ogiery stawały w zawodach rangi regionalnej. W sezonie 2013 Piotr Matławski, na podstawie wyników osiągniętych na zawodach, spełnił wymagania Polskiego Związku Jeździeckiego uprawniające do startu w zawodach ogólnokrajowych i międzynarodowych. 

W roku 2013 na Krajowym Czempionacie Koni rasy wielkopolskiej w Sielinku pierwsze miejsce i tytuł Czempiona rasy zdobył ogier Bankiet. Ogiery Paco i Czardasz brały udział w pokazach hodowlanych na Targach Poznańskich podczas międzynarodowych zawodów konnych Cavaliada 2013.